Suç ve Cinsel İstismar…
16 Ocak 2011
23:48
1556 Kez Okundu

Toplum sosyolojik ve psikolojik olarak cinnet geçirip, büyük bir travma yaşamaya başladı.

Zonguldak’ta cinsel istismar suçuna bir yenisi daha eklendi.

Her gün  aile içi şiddet, her gün çocuk istismarları, her gün cinselliğin ön plana çıktığı iç çatışmalar, cinayetler, intiharlar, taciz ve tecavüzler!..

Teknolojik araçların da gelişmiş olmasıyla anında olan bitenden haber olunmaktadır.

Nasıl oldu da bu kadar büyük oranlarda artış eğiliminde olan her türlü fiziksel istismarlar ayyuka çıktı. Önceleri bunlar yok muydu? Vardı da iletişim bu kadar ilerlemiş olduğundan geç mi haberdar olunuyordu acaba?.Yoksa gerçekten toplum, toplu bir cinnet geçirmeye başlayıp, dejenerasyona mı uğruyor? Yeni bir toplum şekli mi çıkıyor ortaya?..

Aile içi şiddet ve çocuk cinsel istismarlarıyla insanlar arasında fiziksel ve psikolojik savaş başlamış gibi.Toplum bedensel ve zihinsel olarak felç olmuş sanki!..

Aile içi şiddet gören çocuklar ve diğer fertler arasında güç dengeleri alt üst oldu, otokontrol mekanizması işlemez hale geldi. Sevgi, saygı, hürmet, şefkat, vicdan, merhamet mefhumları geri dönmemek üzere, bilinmezlikler içerisinde olan raflara hapsolundu.

Toplumlar inanç, etik ve ahlâkî normları açısından farklılıklar arz ettiğinden; alkol, uyuşturucu ve kısa yoldan köşe dönmenin hâkim olduğu anlayış ve yaşayış biçimleri genç dimağların beyinlerini sulandırmakta, ne yaptıklarını bilmez bir vaziyette olmadık mecralara yönlenmektedirler.

Sözde çağdaşlaşmak yaşam standartlarını yükseltmek uğruna, ekonomik özgürlüklerin kazanılması aile denen müesseseyi paramparça etti. Öyle ki kimsenin kimseye eyvallah etmediği bir kurum içerisinde, herkes bildiği yapmakta direnince; ailede şiddet, cinsel istismar, fiziksel ve psikolojik durumlar, ekonomik, duygusal, zihinsel, sosyal ve ruhsal bozukluklar baş gösterdi.

Haliyle güç ve kontrol sistemi alt üst olunca; ceremesini yine çocuklar çekmeye başladı. Bir şekilde özgür olmak adına ayrı yaşamaya başlayan aile fertleri ve çocukları ya sığınma evlerine ya da kreş, yurt ve ıslah evlerine gitmeye başladılar. Bu da kangrenleşen başka sıkıntıları ortaya çıkardı. Çeşitli çocuk istismarları ve cinsel sapıklıkların meydana geldiği ortamlar oluşmaya başladı.

Aile şiddet ve cinsel istismarların birçok sebebi vardır. Sanırım sebeplerden en önemlileri ekonomik yetersizlikler, cehalet, bilgisizlik ve eğitimsizlik, gelenek ve görenekler, kemikleşmiş aile yapıları…

Cahil olup fakirlik nedeniyle okul bitiremeyen bir bilinçsiz bireyler yanlış yollara sapabilmekte, erkek egemenliğinin revaçta olduğu bir geleneksel aile tiplerinde mağdur duruma düşenler kadınlar ve ne yazık ki hep duyguları bastırılmış, ayıptır diyerek konuşmaları engellenmiş ve hareketleri sindirilmiş çocuklar çekmektedirler.

Güç dengelerinin düzensiz dağılımı neticesinde fiziksel istismarlara maruz kalan kadınlar ve çocuklarda intiharlar, suça bulaşmalar, azarlama, küçümseme, tehdit, suçlama, alay etme, gibi duygusal istismarlar bilinçaltlarına yerleşmiş olarak kendilerine ve çevresine dolayısıyla topluma zarar vermektedirler.

Bunlara aile içi tutarsızlıklar, mutsuz evlilikler, sözlü ve fiziksel şiddet, üvey anne veya baba anlaşmazlığı, eşit karar verme sürecinin işleyememesi, ekonomik değişmeler, geleneksel aile yapısı özellikleri ve cezalandırmalar gibi etkenler eklenebilir. Bugünkü gibi hiç de hoş olmayan, duyduklarımızdan rahatsız olduğumuz, tehdit, cinayet, intihar, küçük çocuklara cinsel taciz ve tecavüzlerle karşı karşıya kalıyoruz.

Cinayet ve cinsel istismarların temelinde bilgisizlik yattığına göre,  çocuklarımıza özgüven kazandırmalı, toplumun ciddi problemi olan cinsel istismar konusunda eğitmeli, bilgilendirilmelidir.

İstismarlar konusunda nereye, nasıl başvurmaları konusunda, güvensizlik, ispiyonculuk, damgası yeme korkusu yaşamadan, istismarcılardan korkma, yüz yüze gelindiğinde utanmadan teşhis edebilecek eğitim verilmelidir.

Çocuklarımıza etik, ahlâkî ve inanç boyutunda din konusunda eğitip, bilinçlendirmediğimiz zaman; ailesine kızıp intihar edenler, hanımına kanarak ve beraberce ebeveynlerini dövenler, bıçaklarla yaralayan ve kesenler, silahla öldürenler, evden kaçanlar, suça bulaşanlar, uyuşturucuya alışanlar…

Karşı karşıya kalacağımız kaçınılmaz olacaktır. Aile içi şiddet ve çocuk ve cinsel istismarları, intihar ve cinayetleri önlemede, cehaleti ve eğitimsizliği yok etmek adına, gerekli eğitimle bilgilendirme yoluna gitmeliyiz.

hakkında:
"Suç ve Cinsel İstismar…" yazısına 1 yorum yapılmış
 1.  
  canikom67

  slm lar.sevgili arkadaşım çok güzel şeylere tmas etmişsin seni kutlarım.30 yıl devlete çeşlitli kademelerde öğretmenlik yaptıktan sonra şimdi emekliyim.
  bir cümle ile soruna cevap verecem.
  yıllardır şunu anladımki bizi yönetenleri yönetenler bu toplumu oluşturan bireylerin akıllı zeki üretken ve çalışkan kendi kendine yeterli olmasını istemiyorlar.
  akıl ve zeka Allah vergisi olduğundan buna bişey yapamıyorlar ama eğitim sağlık toplum hayatı,tembellik hazır yiyicilik köşe kapmacılığı çok iyi işliyorlar.
  temel sorun burada değilmi?

Cevap Yazın

Anti-Spam Quiz:

Blue And Black WP Theme