Subaşı Camiinde Aşûre datımı yapılacaktır.
14 Aralık 2010
14:13
1094 Kez Okundu

“Allah’ın ayı Muharrem” olarak bilinen Muharrem ayı münasebetiyle  17 ARALIK 2010 Cuma günü namazdan sonra Subaşı Camiinde cemaate AŞURE ikramında bulunulacaktır.

Her kim Aşura Gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder. Bu vesileyle 17 ARALIK 2010 Cuma günü namazdan sonra Subaşı Camiinde cemaate AŞURE ikramında bulunulacaktır. Bayanlarında bu ikramdan faydalanmak isteyenlerin Subaşı Camii altındaki bayanlara özel bölümde AŞURE ikramında bulunulacaktır.

“Şehrullahi’l-Muharrem” olarak meşhur olan, yani “Allah’ın ayı Muharrem” olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.  Allah’ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah’ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir.

Âşura Günü ise Muharrem’in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir.
Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Âşura Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Âşura Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır.
Âşura Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Sûresinin ikinci âyeti olan “On geceye yemin olsun” ifâdelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz.

hakkında:

Cevap Yazın

Anti-Spam Quiz:

Blue And Black WP Theme