“SON MÜKELLEFLER” KİTABI SÖYLEŞİ VE İMZA
09 Ocak 2011
08:59
1057 Kez Okundu

EREĞLİ KÖMÜR HAVZASINDAKİ ÜCRETLİ İŞ MÜKELLEFİYETİNİ KONU ALAN VE DÖNEMİN SON TANIKLARININ İFADESİNDEN YARARLANILARAK KALEME ALINAN “SON MÜKELLEFLER” İSİMLİ KİTABIMIZIN 14 OCAK 2011 CUMA GÜNÜ AKM NİKAH SALONUNDA TANITIMI YAPILACAKTIR. SON TANIKLAR  ( Köyümüzden İsmail BEKDAŞ bu tanıklar arasındadır. ) VE AİLELERİNİN DE KATILACAĞI PROGRAM SAAT 18:00 BAŞLAYACAKTIR. DAVETLİMİZSİNİZ.

1940-1947 yılları arasında havzada uygulanan ve derin izler bırakan ama günümüzde artık unutulan Mükellefiyet uygulamasını hem de dönemin canlı tanıkları ile yaptığı sözlü tarih çalışmasını tamamladı.
Kömür havzasının devletleştirilmesi sonucu II. Dünya savaşının da olumsuz etkilerinden dolayı ülke ekonomisi için önemli olan kömür üretimini arttırmak amacıyla Milli Koruma Kanuna’na dayanılarak uygulamaya konan “Ücretli İş Mükellefiyeti Uygulaması” üzerinde durulan bu tezde 1940–1947 yılları arasını kapsayan bu dönemde havza köylüleri maden ocaklarında zor şartlar altında çalıştırılmaları ve o dönemki yaşam koşulları üzerinde ayrıntılı olarak duruldu. Görüşülen kişilerin 80 yaşın üzerinde olması hem konunun önemini hem de çalışmanın zorluğunu ifade eder. Ortaya çıkan sonuç ise son derece yararlı oldu. Çünkü ülkemizdeki ortalama yaş durumu göz önüne alınırsa maden ocaklarında çalışıp 80 yaşını aşmış sağlıklı insanın bulunması gerçekten zor bir durumdur.
İşte bu çalışma bize birde meçhul bir askerin hikayesini de sundu. Bahsettiğimiz kişi bugün 93 yaşında olan Şaban KALMAZ’dır. Kendisi Mükellefiyet zorbalığını yaşamış ve sonra askere gitmiştir. Bu yazımızda onun madenci yönünü değil de askerlikte yaşadığı ve bu tez ile ortaya çıkan tatlı bir rastlantıyı inceleyeceğiz. Arkadaşımın tez çalışmasında Şaban KALMAZ verdiği bilgiler içinde bir ara Yavuz gemisinde askerlik yaptığını ve Atatürk’ün cenaze törenine katıldığını ifade etmişti. Bunu duyduğumda ön bir hazırlık yaparak Şaban KALMAZ ile sadece bu konu üzerine konuşmak için hazırlığa başladım. Burada meslektaşım Murat KARA’dan büyük destek aldım. Yine bir gelişme öyle sonuçlar doğurdu ki Şaban KALMAZ birde Kültür Bakanlığı destekli bir kısa filmin ana karakteri oldu. Fotoğraf sanatçısı değerli büyüğüm Engin ÖZTABAK ve Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi resim öğretmeni Cemil Rüştü BAYKAL ile Haziran 2009 da Kandilli’ye giderek Varageli fotoğrafladık. Dönüş sırasında İstanbul’dan gelen genç ve başarılı yönetmen Elif ERGEZEN Hanım Mükellefiyet konusu ile ilgili bir kısa film çekmek istediğini söyleyince kader denen uzun parke yolda adete bir taş yerine oturmuştu. Sonuçta Ağustos 2009 da Kültür Bakanlığından katkı alan bu film “MÜKELLEFİYET” adıyla çekildi.

Ereğli’li öğretmenden son mükellefler kitabı

http://kdzereglifutbol.blogspot.com/2010_11_01_archive.html

hakkında:

Cevap Yazın

Anti-Spam Quiz:

Blue And Black WP Theme