KÖY GÜNÜ ( ŞENLİK ) YAPILMASI…
09 Temmuz 2010
19:53
2129 Kez Okundu

Bu olay gerçekleşirse ki, Süleymanbeyler Köyü gibi bir köye yakışır bir şekilde gerçekleşmelidir.

Şimdi buda nereden çıktı diyenler olacaktır. Ancak aşağıdaki yazıyı okuyunca fikriniz değişecektir.

Köyümüzde yetişmiş Memuriyeti nedeniyle gurbette memleketini ve insanlarının hasretini,  özlemi çeken Süleymanbeyler Köyü Göleviç mahallesi sakinlerinden Süleyman AYDIN’ın oğlu Nuri AYDIN’ın ZİYARETÇİ DEFTERİNE bıraktığı mesajı aynen aşağıya aktarıyorum.

Cevat abi iyi günler; site üzerinden bir önerim olacak.
konu: Köy günü
Amaç: Köyümüzde (Süleymanbeyler)ikamet eden veya çeşitli nedenlerle Köyümüz (Süleymanbeyler) dışında yaşayan insanları yılda bir kez bir araya getirerek yöre halkı arasındaki birlik, beraberlik , sevgi, saygı vs. duyguları pekiştirmek, köyümüze ait kültürleri yaşatmak ve genç kuşağa öncülük ederek onları yönlendirmek.
içerik:
1. Üye olarak isteyenler gönüllülük esasına göre üye olacak.
2.Her üye belirlenen miktarda aidat ödeyecek.
3.Yapılacak olan bu köy günü bir dernek adı altında organize edilebilir.
3.Öncülük edecek kişinin liderliğinde tüzük maddeleri ihtiyaca göre belirlenebilir.
4.Köy günü her yıl aynı tarihte (Belirli bir ay içinde belirli bir hafta seçilmelidir.) yapılmalıdır.
5.Diğer arkadaşlardan öğrendiğime göre onların bu köy günü adı altında icra ettiği faaliyetler:
a.Mezarlıkların ziyaret edilmesi.
b. Kur’an okunması,
c.Fakir olan kişilere özel günlerde yardım edilmesi (bayram,ailesinden birinin hastaneye yatması durumunda ziyaret edilmesi,maddi yardım yapılması,çocuklarının okuluna yardımcı olunması)
6.Köy gününün olduğu gün toplu yemek yapılıp yenmesi,
7.Yaşlılarla sohbet
8.Gençlerin kendi aralarında eğlenmeleri vs.
Böyle bir bakış açısıyla birşeyler organize edilebilir mi? faaliyetler dahada çoğaltılabilir. Bu tür faaliyetler için özverili insanlara ihtiyaç vardır. Bilemiyorum bu kişiler öncelikle bulunabilirmi? Köy çok büyük böyle birşey yapılabilirmi? Ya da insanların böyle bir olaya bakış açısı ne olur?
Selamlar.
Nuri AYDIN

hakkında:
"KÖY GÜNÜ ( ŞENLİK ) YAPILMASI…" yazısına 6 yorum yapılmış
 1.  
  oral

  böyle bir düşünceye bende katılıyorum.aslında geç kalınmış bir organizasyon.bazen insan geçmişten birşeyle karşılaştığında vaybe diyor vaybe dememek için her anımızı her geçmişimizi unutmadan devamlılık olarak sürdürebilmek bence en değerli mirastır.

 2.  
  can

  slm lar.
  ben emekli öğretmenim ist da çalışıyorum.Memleketimizin gezmediğim çok az yeri kaldı.Her yörenin köyün çeşitli kültür etkinlikleri var.bunlar festivaller(çilek ve hamsi gibi bizim)özel kurtuluş günleri.yaz konserleri gibi.daha aklıma gelmeyen bir çok etkinlik.ben aslen kaptaşlı sayılırım.ama böyle bir etkinlik gerçekten güzel olur.mesala doğu karadenizde çay günü gibi
  bizdede fındık günü(yanılmyorsam bir kez akçakocada yapıldı)gibi bir etkinlik neden yapılamasın.
  teşekkür ederim

 3.  
  emel

  bnce böyle olması çok saçma sapan zaten gelen gelir ziyarete illa ki birbirini görmekte niye anlaşılmamıştır…gurbet gurbet bu ne kardeşim gitme yurtdşna gidio adam sonra çağır bu ne kiii bi de yalvarıp dawetiye bastırında tam olsun bari….

  •  

   dikkat et kızım birisi sana beddua etmesin.

 4.  
  vedat yavuz

  Evet buna katılıyorum gurbette olan anlar bunu o yüzden gurbetteki herkesin destek vereceğine inanıyorum..ama her proje gibi buda hayal olmakta kalırsa yazık olur birileri bunların hayata geçmesi için öncülük edip destekleri arkasına alması lazım.

 5.  

  EVET KESINLIKLE KATILIYORUM KOYUMUZUN BIR SENLIĞI OLSUN VE HER YIL AYNI TARIHLERDE OLSUN BIZ DE ISLERIMIZI ONA GORE AYARLAR IZINLERIMIZI O GUNE DENK GETIRIRIZ.
  BEN UNIVERSITEDEYEKN ARKADASIMIN KÖYUNUN SENLIGINE GITMISTIM HALA UNUTAMIYORUM TURKULER HALAYLAR… VE BIZ GURBETTEKILER BUTUN BIR YIL O GUNUN HAYALIYLE YASARIZ
  BILIRSIN CEVAT ABI GURBETTE OLUNCA KOYUN TOPRAGI BIR BASKA KOKAR INSANA
  KESKE KOYUMUZUN BIR DERNEGI OLSA VE BU DERNEK YARDIMA MUHTAC BASARILI OGRENCILERE BURS VERSE NE HAYIRLI BIR IŞ OLUR AMA PARA DEYINCE BIZIM INSANIMIZ BU ISTE OLMAZ ADIM GIBI BILIYORUM ACIKCASI BEN PEK UMUTLU DEGILIM
  K.ERDEN

Cevap Yazın

Anti-Spam Quiz:

Blue And Black WP Theme