Ereğli Kömür Havzasında 7 yıllık dramı anlattı.
08 Şubat 2011
14:13
1118 Kez Okundu

Ereğli Kömür Havzasında 7 yıllık dramı anlatan ” Son Mükellefler. ” kitabı çıktı.

Milli Koruma Kanununa bağlı olarak çıkarılan Ereğli Kömür Havzasında Ücretli İş Mükellefiyeti Uygulamasıyla 1940′tan 1947 yılına kadar 7 yıl boyunca havzadaki köylüler maden ocaklarında zorla çalıştırılmışlardır.

Madenci bir ailenin çocuğu olan, yakınlarını grizu facialarında kaybeden tarih öğretmeni Murat KARA ‘nın kaleme aldığı “Son Mükellefler”, tarihe önemli bir not düşüyor.


Ereğli’de lise öğretmenliği yapan Kara, 2 yıl süren araştırma sürecinde 200 kilometrelik havzayı dolaşıp mükellefiyeti yaşamış kişileri buldu. Ardından 25 mükellefin evlerini ziyaret edip, günler süren görüşmeler yaptı. Maden ocaklarının genel durumu, işe nasıl seçildikleri, çalışma şartları, beslenme, barınma, sağlık, güvenlik, yevmiye gibi konular hakkında sorular sorup o döneme ışık tutacak bilgiler edindi. Ares Kitapçılık tarafından 2 bin adet basılan kitapta hem tanıklıklar, hem de 7 yıllık süreyi kapsayan “Mükellefiyet” uygulamasının ayrıntıları da yer alıyor.

Yaklaşık 40 kişiye ulaşan Kara, sağlık problemleri nedeniyle ancak 25 kişiyle görüşebildi. Görüşme yaptığı madencilerden 7’si ise çalışma sürerken vefat etti. Murat Kara, “Bundan dolayı mükellefiyeti yaşamış olan bu insanların bizzat müşahedelerinin tarihe kayıt olarak düşülmesi değer taşıyor. Kitap, ülke tarihine de önemli katkı sunacak” diyor. Murat Kara, kitap yazma fikrinin, babasının anlattığı hikâyelerden etkilenmesi sonucu ortaya çıktığını da söylüyor.

Kitabı alıp okuyarak geçmişe ve geleceğe dair düşünce ve yorumlarınızı www.ereglikomurtarihi.com web sitesine yapabilirsiniz.

Alıntı haber :  http://www.sabah.com.tr/Gundem/2011/02/08/son_mukellefler_7_yillik_drami_anlatti

www.ereglikomurtarihi.com

hakkında:

Cevap Yazın

Anti-Spam Quiz:

Blue And Black WP Theme